Kedvenc színésznőm következzen. :) (Elismerem, kissé elfogult vagyok.)
Ő 1969. február 11-én született, Sherman Oaksban, Kalifornia államban, USA-ban.
Idén (2019) 50 éves.
Számos más filmben is szerepelt már korábban, talán több vígjátékban, mint C. Cox.
A kedvenceimet emelem ki elsősorban, időrendben a legfrissebbel kezdve: Anyák napja, Családi üzelmek, Exférj újratöltve, Derült égből Polly, Nem kellesz eléggé.
A Jóbarátokért Golden Globe-díjra és Emmy-díjra jelölték.
Ha emlékeztek, van egy rész, amiben Joey díjátadóra megy... és Rachel azt mondja benne, az Emmyre gyúr. Vajon véletlen lenne?
Egy tavalyi cikkben említik, hogy hosszú idő után adott egy nagyobb interjút egy lapnak. Nemrégen vált el második férjétől, és - nemcsak ennek kapcsán-, de feltételezem, szerette volna eloszlatni a felrebbent pletykákat, és szétoszlatni néhány hiedelmet. Remélem, akik olvasták a vele készült interjút, már felvilágosodtak.
Egy igen nehéz témáról volt szó benne, ami ezek szerint Hollywoodban éppen úgy ott van, mint Magyarországon is egy élő probléma. Igen, a szexizmus, az anyaság kérdése, a nőiség kérdése. Szerintem ez a három kérdéskör összekapcsolódik.
A társadalom minden tagján van kisebb-nagyobb nyomás, de a propaganda hatására (is) egyre nagyobb felhangot kap a nőkre nehezedő nyomás. Hogy ezt érzékeltessem, idézek a cosmo cikkéből:
"Nagy nyomás van a nőkön, hogy legyenek anyák, ha pedig nem lesznek, akkor elkezdenek rájuk sérült árucikként gondolni. [...] A nőket mindig kiemelik, egymás mellé teszik, méregetik a külsejük és a ruhájuk alapján. Amikor pedig egy pár szakít Hollywoodban, mindig a nőt szégyenítik meg. A nő maradt egyedül, szomorúan, őt hagyták el. Ő a csődtömeg."
Magyarországon is hasonló a helyzet: ha a nőnek nincs gyermeke, a propaganda sugallata szerint már nem ér semmit. Ha a nő egyedülálló, nem ér semmit. Akkor hirtelen baj lesz, ha például sikeres. De ha otthon van, gyerekeket nevel (akár százszámra), nem dolgozik, akkor rásütik, hogy lusta, munkakerülő, stb.
Sajnos, vagy inkább nem sajnos a világunk nem ilyen egyszerű. Miért kellene mindenkinek gyereket szülni, vagy örökbe fogadni? Hol van megírva, hogy mindenkinek házasságban kell élni, minimum boldogan? Hol vannak az értékeink? Hol vannak a határok a vélemény, az ítélkezés és a tömeghisztéria (mások véleményének kritika nélküli elfogadása) között?
Talán nem pont ezek a megfelelő kérdések. Talán nem itt és most. De egy nő egyszerre lehet sikeres, lehet családanya, lehet feleség, és lehet a nagybetűs NŐ. Ez az ideál. Az, hogy valaki egyszerre legyen mind, ritka, mint a fehér holló. De attól még senki sem ér kevesebbet a másiknál. Mert mindenki más.
xXx
Sophie